Тези теми оставих на г-жа Фандъкова на насрочената среща без тема като ги нарекох:
НАЛЕЖАЩИ ТЕМИ ЗА „СРЕЩА БЕЗ ТЕМА“ на 23.09.2020 с кметовете на останалите кметства в София
Как Столична община отговаря на нарастващия брой къщи, жители и автомобили в нашето село Герман? Като не може Столична община, кметствата да имат отделни банкови сметки за средства от данъците на живеещите, от общината и от доброжелатели? Най-добре ще е, спазвайки Конституцията ни в чл.135(1)(2), всяко населено място да е община – то да определя, събира и разпределя данъците си. Когато се вижда разум в дейностите на избрания кмет, хората могат да решат сами да си повишат данъците, защото чл.139(3) от Конституцията, дава право на кмета да чуе хората. От десетилетия се пишат доклади, получават се обещания от Столична община, но реалните условия в село Герман са:
- ЗА БЕЗДОМНИТЕ КУЧЕТА: Продължаваме да живеем с глутници кучета, които продължават да идват и да се размножават, независимо от многото вложени средства за обратното. Липсва държавническо решение за премахването им от улиците и хората 30 години продължават да са без правата си за придвижване.
- ЗА ВОДАТА НИ: Водопроводът на селото ни е с етернитови тръби. Сменен е на малка част от улиците. Такава питейна вода ползват жителите ни. Това „осигурява“ и ежеседмични пробиви и течове на питейна вода с много разходи за Софийска вода и дни липса на вода за хората.
- ЗА ОТХОДНИТЕ ВОДИ: Канализация продължава да липсва. Това „осигурява“ трудно оттичане на водата по улиците и повреди на трудно асфалтираните улици. Завареното положение със задръстване от отходни води на т.нар. канализация, от години „наводнява“ ниската част на селото ни при обилни валежи.
- ЗА ПОЧИСТВАНЕТО: Почистващата фирма, която ни налагате от 12 години не може да осигури почистването на все по-нарастващото ни се село.
- Не осигурявате компостери, което би облекчило от зелените отпадъци и фирмата.
- ЗА ПРИДВИЖВАНЕТО: Едно платно в посока, за връзка с Околовръстното шосе е тясно и блокиращо за влизане и излизане от селото. Не се е и мислило за разширяване на единствения вход/изход на селото с още една лента при настоящия ремонт на Околовръстното шосе.
- Пътната връзка от Околовръстното до Цариградско шосе е в много лошо състояние. Липсват улично осветление и тротоари. Опасна е. Същата се използва от Столична община за превоз на тежкотоварни камиони с пръст от цяла София, но ремонтите по нея са рядкост.
- Не се довърши велоалеята около езерото и в почивни дни гостите идват с коли, за да докарат велосипедите си. Околните улици се задръстват и се стига до блокиране на дворове. Да не говорим за необезопасеното срутище по велоалеята вече пета година.
- Свлачището оправено 2016г. на третия месец започна да създава проблеми: запуши канал на Напоителни системи, създаде блато за идващите на стената, под заплаха е основния път. Гаранционният срок изтича.
- ЗА УСЛОВИЯТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО НИ: Новата сграда на училището от 2015г. отесня още 2016г. Възможните варианти за осигуряване на учебни помещения вече са окончателно изчерпани. Още догодина ще липсват такива за новите паралелки първокласници. Вашият отговор е, че следващите пет години не може да се достроява тази сграда. Нова сграда не се предвижда. Първокласниците ни са по две паралелки.
- ЗА ДЕЦАТА НИ: Новата сграда на детската градина от 2014г. е в същата ситуация. Пролетта на тази година за 5-6 свободни места кандидатстваха 41 регистрирани деца от Герман.
- От построяването на новите сгради е проблем воденето на децата от родителите им – липсва паркинг, независимо че и двете сгради бяха построени на гола поляна. Паркингът е зад сградата на училището, където не трябва да имат достъп коли на родителите. Селото ни е дълго, тротоари липсват, транспорта е нередовен, затова всяка сутрин колите блокират движението в селото. При желание все още има незастроени частни имоти, чрез които може да се осигурят повече паркоместа.
- В район Панчарево само нашето село с нашите 500 деца разполага само с една малка детска площадка. Повечето тинейджъри цяло лято бяха на семки, цигари, бира и карти.
- ЗА КУЛТУРАТА НИ: Читалището ни не успява да ангажира със смислени занимания децата и възрастните в селото ни. Масови празници се организират само от кмета на селото и частен клуб за танци. Скучаещите хора създават проблеми не само на себе си.
- ЗА ПЪТИЩАТА НИ: Подаваните от Столична община темпове за асфалтиране ще финализира основната част на селото ни след 25 години. Невъзможно е дори да се мисли за асфалтиране на улици с масово строителство и постоянно живеещи по вилните зони.
- Тротоарите по улиците, ако ги има, са в 90% частно изградени. Тяхната липса оставя майките с колички и пешеходците да вървят по платното на улиците.
- Транспортът ни и други причини, изкарва на шосето неприемлив за селото ни брой автомобили, като от повечето къщи излизат ежедневно по 3-5 коли.
- Липсват отдавна планираните от Столична община табелки с имена на улици, което пречи на намирането им от Бърза помощ и други инстанции.
- ЗА ГРОБИЩНИЯ ПАРК: Не се разширява, не се обслужва от Столична община, но таксите са еднакви.