16.05.2023:
Столична община достави по кметствата компостери за домакинствата записали се в списък. В Герман списъкът е от 4 години с 92-ма желаещи. Всички бяха раздадено в рамките на 3-4 дни.
––––
Поредната и актуализирана листовка за начините на изхвърляне на отпадъци в селото ни:
Същата листовка е във фейсбук и разпечатана се разнася по адреси.
СТОЛИЧНА ОБЩИНА – РАЙОН ПАНЧАРЕВО – КМЕТСТВО ГЕРМАН
София-1186, с.Герман, ул.”П. Герман”31, тел.02/992 8154, е-mail: kmet_german@abv.bg
Германци,
Стремежът ни е Герман да бъде чист и подреден за всички.
За тази цел, когато имате отпадък:
ОТ БИТА – събирането е в досегашните съдове за отпадъци пред домовете;
ОТ ГРАДИНАТА (зелена маса) – неопакована, на отделен куп НАД гробищния парк или заявка на телефона на инспектора на селото г-жа Здравкова 0889 008637;
ОТ ТЕКСТИЛ (дрехи, пердета, одеяла, чанти) – опаковани в специализирания контейнер до здравната служба на ул. Патриарх Герман № 69;
ОТ СТЪКЛО (бутилки и буркани) – събирането е в отделни контейнери (зелени) на седем места по ул. Патриарх Герман;
ОТ ОПАКОВКИ (хартиени, пластмасови, метални) – събирането е в отделни контейнери (жълти) на седем места по ул. Патриарх Герман;
ОТ СТРОИТЕЛНИ И РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ НА ДОМАКИНСТВАТА:
– малки количества (до 2 чувала) на отделен куп НАД гробищния парк;
– извозването на количества до 4 тона се извършва с контейнер за последващо извозване от наетата от Вас фирма;
– до 2 чувалчета – до съда за битов отпадък на адреса след заявка на телефона на инспектора.
ЕДРОГАБАРИТНИ ОТПАДЪЦИ (матраци, дивани и др.) – НАД гробищния парк или на телефона на инспектора на селото г-жа Здравкова 0889 008637;
НЕПОТРЕБНИ БАТЕРИИ – в кметството и магазин СВА;
ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА МПС – наета от вас фирма ви заплаща и го взима (чл.43-47 от Наредбата за управление на отпадъците, поддържане и опазване на чистотата в Столична община изисква „да бъдат премахнати от тротоарите и уличните платна“)
ЗАБРАНЕНО ПАЛЕНЕТО НА ОГЪН – чл. 71 т. 17 Наредба на Столична община.
И да пестим по всички начини питейната вода.
Ноември 2022г. Нека усилията ни бъдат общи
––––-
01.11.2022:
От десетилетия паркинга пред гробищния парк на селото ни се ползваше за сметище не само от жители, но и от камиони на фирми. Пред гробищен парк?! Независимо от усилията на почистващата фирма, най-много един ден след основно почистване, изгледа беше както се вижда на снимките по-долу:
Мястото вече е оградено и с общи усилия можем да опазваме чистотата в селото ни и да почитаме паметта на починалите в гробищния парк:
––––-
03.08.2022:
Благодарение на активни хора от Герман, както над ул. Старата чешма, вече е затворено още едно сметище в с.Герман – зад дърводелната. Години наред на 15 метра от главната улица, по пътя за ВИП-стадиона се изхвърляха с камиони, коли и колички всякакви отпадъци. „Не може да се променят навици от 50 години“ – така казваха за това сметище. Но преди 50 години тоалетните са били на двора и водата е била от селските чешми. Сега всичко е в къщите и се вижда, че навици се променят и това е добре и за чистотата и за изгледа на селото ни.
При по-обемен боклук ще трябва да се ползват платени контейнери, а не за боклука на едни да плащат с данъците си всички останали хора от селото. На адреса на всяка къща има кофи за битов отпадък.
––––
31.08.2022
За да е по-чисто, за да се намалят изхвърляните отпадъци от домакинствата в съдовете за смет, за да не се замърсяват същите съдове с разлагащи се растителни отпадъци, за да не се оставят отстрани чували с окосена трева, има възможност за получаване на безплатни контейнери-компостери от Столична община.
В този контейнер могат да се събират растителни остатъци от кухнята, окосена трева от двора (може и изсъхнала), премахнати малки клони от дървета, негланцирана хартия, паднали развалени плодове, остатъци от варене на ракия… Ако се напълни, се изчакват няколко дни и се допълва с оставената настрана купчина (когато има такава). Миризма се усеща когато са отворени горните капаци. След 6-12 месеца (в зависимост от влажността вътре) през вратичката в долния край се взима резултатът, който е отличен и силен компост (тор) за градината и саксийните цветя.
В Герман през годините вече около 200 домакинства са получили и ползват компостери.
Желаещите да получат компостери могат да се запишат в кметството до края на м.септември. Компостерите са само за посочения адрес. Размерите в основата са около 1 х 1 м. Могат да се поставят в някой ъгъл на двора.
––––
12.04.2022:
От Столичен инспекторат има вече писмо за увеличаване кратността за събиране на т.нар.“бобри“ (1100 кубиковите контейнери) да се събират 4 (четири) пъти/седмично.
–––––
11.04.2022:
Сметището над ул.Старата чешма в последните десетилетия се ползваше за общо събиране на по-обемни строителни и зелени отпадъци. Място закътано за очите на повечето хора от Герман, където фирми и хора разчитаха, че никой няма да ги види когато изхвърлят боклук в големи обеми. Но в последните няколко месеца, поради засиленото строителство в селото ни, рядкото почистване, лошите навици и може би поради проблемите със софийското сметище на Враждебна, 700-те кв.метра бяха покрити изцяло с еднометрови купища боклук.
Това е горска площ и предписанието от горските власти вече е тази площ да се опази чиста.
Селото ни се разраства, увеличават се живеещите и новопостроените къщи. Никой от Герман, та дори и прикарите, не заслужават такава гледка и трябваше да се реши със спиране на достъпа до това пространство. Поставени са табелки за забрана, както и камера. Все още има проблем с мястото на поставяне на т.нар. „бобри“ – по-големите кофи за смет.
Подготвени са флаери за жителите на селото, които указват както през 2017г., начините за освобождаване от отпадъците:
Основното действие на всеки собственик при подмяна на старо обзавеждане, събаряне на стара къща, основно почистване на двора, или бизнес свързан с горните дейности, е да поръча от фирма и заплати голям контейнер, който да поеме наведнъж отпадъците. „Хитростта“ останалите да заплащат за ваши отпадъци трябва да се забрави. Старите навици за замърсяване трябва да се забравят. Така и пред домовете и по пътя към тях ще бъде чисто.
Отделно стои въпросът за кратността на почистване на селото. Тази кратност е от последните 10-12 години, но и тя е проблем за почистващата фирма, при интензивното разрастване на селото ни.
Отделно стои и въпросът за плащания от нас данък смет. Ако приемем данък смет за имот в Герман 50 лв./годишно, то очакваме цялостната дейност по почистване да се извърши за 1 лв./седмично. Плащането на този данък не трябва да ни позволява безразборно замърсяване с мисълта, че някой е длъжен навсякъде да почиства след нас.
––––
02.04.2022:
Десетилетия тази част от селото, „невидима“ за повечето хора от селото, беше в това състояние. След почистване стоеше чисто от няколко часа до един ден.
След почистване и преместване на контейнерите сметището след ул.Старата чешма се затвори със земна маса, табелки и камера.
Благодаря на доброволците, участващи в съботния ден за облагородяване на тази част от селото ни!
––––-
Това „скоро“ ще е по-нататък. Продължаваме с кофите по адреси.
––––-
По-малко контейнери с по-голям обем и пълна механизация
Скоро в Герман ще има нова система за сметосъбиране и сметоизвозване на основата на опита на италианската фирма NORD Engineering – световен лидер в сметопочистването.
Новите контейнери за смет ще се обслужват напълно механизирано като на всяко кръстовище ще бъде поставен съд за отпадъци.
ЩЕ ОТПАДНАТ съдовете за смет по адреси.
ПРИЧИНИТЕ ЗА ПОДМЯНА:
- Старите контейнери тип „Бобър“ са малки и нехигиенични, като позволяват капаците им да са отворени денонощно.
- Старите контейнери бяха с капацитет от 1.1 куб.м., новите са повече от два до три пъти по-големи: 2.25 куб.м., 3 и 3,75куб.м. Те са изцяло от стомана, а конструкцията им не позволява те бъдат отворени за по-дълго от времето, необходимо човек да изхвърли отпадъците си. Два са начините, по които те се отварят – ръчно и с крак, чрез натискане на специален педал.
- Старите кофи се пълнят с вода при дъжд, не са устойчиви, податливи са на пожар, лесно може в тях да влязат животни, имат движещи се части, които лесно се повреждат, а и са податливи на кражби.
- Броят на контейнерите ще бъде значително намален, като в същото време обемът, който те могат да съхраняват е по-голям от преди.
- Новите съдове ще се обслужват между 3 и 4 пъти по-бързо от старите тип „Бобър“. При извършването на тази дейност всичко е автоматизирано – специален нов камион, на който има монтирано приспособление, наподобяващо кран, хващ а контейнера от горната му страна и го вдига на ремаркето на машината, което е напълно затворено и се отваря единствено, когато сензори засекат, че се налага. При натискането на бутон от шофьора на возилото, дъното на самия вдигнат контейнер за отпадъци се отваря и съдържанието му се изсипва в специализираната машина. Така се постигат няколко важни резултата: времето за изпразване на контейнерите се намаля от 3-4 минути до 45-60 секунди; миризмите от отпадъците се свеждат до минимум, тъй като отпадъците имат контакт с въздуха не повече от 20 секунди – докато падат в камиона и докато се затвори „вратата“ му; и не на последно място – процесът е почти безшумен и не изисква наемането на персонал, който ръчно да премества контейнерите.
- В бъдеще новата система ще позволи автоматично претегляне на отпадъците още при тяхното изхвърляне. Тя ще е напълно дигитална и ще изчислява на базата на GPS данни. Идеята е да се прави отчет в реално време за това колко отпадък се изхвърля и да се направи анализ на изхвърляните количества и да се следят нуждите на жителите от сметосъбиране.
Същата система е въведена вече в Бургас.
––––-
19.11.2020:
Със Заповед на Столична община СОА20-РД09-2732/30.10.2020 и писмо от район Панчарево РПН20-ВК08-1155/18/18.11.2020, улиците за сметосъбиране през 2021 в Герман са:
Боне Хаджибонев, Божур, в.зона Враня-Герман, Вела Пеева, Г.Петров-Даскала, Градина, Дружба, Емилиян Станев, Здравец, Занаятчийска, Искър, Иглика, Кокиче, Липа, Манастирска воденица, Младежка, м.Лидадето, Минзухар, Милуш Станоев, Незабравка, Осми март, Проф.Васил Стоилов, Патриарх Герман, Росица, Старата чешма, Топола, Теменуга, Осми март, Христо Смирненски, Хан Аспарух, Хан Крум, Христо Ботев, Чучура, Шипка, Юрмен, Явор, Смреката, Германски манастир.
––––
Доклад до район Панчарево:
Изх.№ КГР20-ВК91-65/1/15.07.2020
ДО
ГОСПОЖА Д.БОЖИЛОВА
СЕКРЕТАР РАЙОН ПАНЧАРЕВО
с.Панчарево, ул.Самоковско шосе 230
Към наш №: КГР20-ВК91-65/14.07.2020
ОТНОСНО: ПРОПУСКИ В ДЕЙНОСТИТЕ ПО СМЕТОСЪБИРАНЕ.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖА БОЖИЛОВА,
Във връзка с горното Ваше писмо за информация за спазване дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и почистване в с.Герман трябва да отчетем, че има усилия на фирмата за подобряване на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и почистване:
- – с помощта на кметството се канализира снабдяването със съдове за смет на домакинствата;
- – к огато се почистват едрогабаритните отпадъци от т.нар. сметища се прави качествено;
- – подмениха се старите големи съдове за смет с по-голям брой от т.нар. Бобри;
- – по главната улица се поставиха съдове за разделно събиране;
- – някои села се почистват кампанийно.
Но трябва да се посочи:
– в последните десетина години проблемите по горните дейности са постоянни;
– камионът по сметоизвозване в района ни е с много чести ремонти и оттам графикът по извозване по селата се срива;
– екипите по камиона много често, ако вдигат съдовете за смет в камиона след това ги пускат на земята като ги чупят пластмасовите или деформират металните;
– същите много често събират само горните торбички от съдовете за смет и оставят останалата вътре, която в топло време се вмирисва;
– същите много често не почистват около съдовете или изпадналият от съдовете боклук;
– съдовете за смет не се мият отвътре;
– назначените за ръчно метене на улиците са малко на брой (за Герман са само трима, а жителите ни са повече от 2500), почистват основно главната улица, а по вътрешните улици не се минава. На тези хора е оставено на ръка да почистват наносите по улиците след зимата;
– механизираното почистване е много рядко и често е с повредена кола, която само разхвърля наносите по улиците и вдига прах;
– миенето по улиците е много рядко, като често се съчетава по време на дъжд и без да се почистват наносите;
– инспекторите по селата са ангажирани да отговарят на сигнали за несвършена работа, да следят до каква степен е свършена работата, за която се плаща на Титан и нямат възможност да присъстват по селата;
– изисква се от жителите да подават заявления в кметството за подмяна на счупените съдове, вместо самата фирма да ги следи и своевременно да подменя;
– изисква се от хората да пренасят зелената маса на две места в селото, което повечето хора физически не могат да правят;
– населението ни се увеличава и оттам и отпадъците, а кратността за сметоизвозване от десетилетие не се увеличава, особено за едрогабаритните отпадъци;
– закъснява почистването на сгурия след зимата, на зелена маса през топлите сезони и в останалото време на едрогабаритните отпадъци, които задръстват двете т.нар. сметища в селото.
Всички тези проблеми дават възможност на някои хора да свикват със замърсяването, а на други – да запълват с отпадъци чужди имоти и дерета.
ИДЕИ ЗА РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ:
- Да се монтират соларни камери на проблемните места за контрол на нарушители.
- Да се поднови снабдяването с компостери, за да отпадне извозването на зелените отпадъци от домакинствата, дворовете и градините.
- Да се обособят по всички села работещи клетки за разделно събиране на по-малки количества зелени, едрогабаритни и строителни отпадъци.
- Кметовете на селата с помощта на назначена група за почистване и малък камион да се грижат за чистотата, след изграждане на места за разделно събиране и последващо извозване от по-големи сметоизвозни коли.
- Да се закрият т.нар. сметища и да се организира онлайн система, за да могат хората в зависимост от отпадъците (зелени, едрогабаритни) да заявяват сметоизвозване от мястото на замърсяването и при надвишаване на определено количество да заплащат допълнително или да си поръчват по-малки контейнери на адреси.
- Да се осигури услуга с дробилка, за да не се извозват зелени отпадъци, които в по-голямата си част са обем и въздух.
С уважение,
……………………. /Маргаритка Станкова – кмет на с.Герман/
––––
САМО ДО ТУК ЛИ? – 28.06.2019:
Снимката по-долу е пред кметството от реакцията на сърдит германец от неизметена улица пред адреса му. Обяснения не му бяха нужни, искаше почистена от пясък след силния порой улица Градина.
Може би ще повторя това, което сте чели в КМЕТ-ПОЛИТИКАТА от този сайт.
От десетина години фирма, подписала договор със Столична община има грижа за сметосъбирането в селото. Нейна грижа е да събира (било в кофи или контейнери), да извозва отпадъците (със закупените от нея машини с щипка или без щипка за тази цел), да поддържа чистотата на улиците с назначени от нея брой хора, подпомагани от помощни средства.
Реалността: тази фирма изпълнява договора, когато има кофи, когато работи малкото й техника за извозване, когато назначените малко на брой хора за метене смогнат на ръка да вдигнат целия боклук по улиците, като фирмата определя къде да почистват, а за нашето село са двама-трима, за толкова жители в Герман. Работниците на камиона събират боклука, но тъй като в повечето случаи механизма за вдигане на кофи не действа, работниците вдигат на ръка кофите и ги изпускат, което ги чупи. Самата фирма не следи състоянието на кофите, чака информация от кметството, то трябва да приема заявления от хората при счупени, стари кофи или при нови адреси, да пише доклади, инспекторът да следи разнасянето им и да брои кофите. Кметството трябва да събира оплакванията на хората за неснабдени кофи, за невдигнат боклук. Инспекторът назначен от Столична община трябва да следи тази фирма, търговските обекти, строежите из цялото село, възникналите текущи проблеми, без служебен транспорт.
Вярно е, че данъците ни за смет не са високи. За един имот се плаща 30-40лв. на година, т.е. 10-11 ст./ден. Но фирмата е подписала този договор, при тези условия, с нарастващите жители, с разрастващото се строителство и без да увеличи кратността на събиране на боклука през последните 10-ина години.
И хората негодуват. Виновно е кметството. Как не е запушил и вратата, за да не могат да излязат трите служителки, докато не решат проблемът с чистотата, може и с асфалтирането по улиците?!
Столична община определя условията и плаща този договор.
–––––
Компостиране със Столична община/25.09.2018:
Последните компостери по списък от март 2013г. се раздават в момента в кметството.
Желаещите да получат за дворовете си такива компостери трябва да се запишат в кметството за следващо безплатно раздаване от Столична община. С такъв компостер може да си осигурите компост (тор) за градината като събирате цялата зелена маса от домакинството, двора и градината. Така няма да имате нужда да извозвате и трупате зелена трева и клони по улиците, които други трябва да почистват. По същия начин ще намалите и обема на боклука, който изхвърляте от кухнята в кофите за боклук и няма да миришат. След няколко месеца ще имате екологична и силна тор за собствената ви или на съседа градина.
–––––
Резултати от невдигнат боклук/25.09.2018:
Това са резултатите на 21 септември 2018г. от неизвозен боклук на ул.Искър 34. Трупането на зелена маса на това нерегламентирано място е изнервило някой, но последиците… Благодарение на бързата реакция на пожарната, пожара не се е разпространил, но фургона е бил прекалено близо, в него е имало газова бутилка.
Сега се раздават компостери в кметството, ще има и следващо раздаване, безплатно, само се запишете и не създавайте условия за горене. И когато фирмата сметосъбира и сметоизвозва, както е необходимо, няма да има такива опасни ситуации.
Така беше преди пожара в продължение на 2 месеца. Някой взе извозването на боклука в свои ръце и реши проблема на фирмата с липсата им на коли, камиони с щипка и работници:
–––––
Останалият от зимното снегопочистване пясък по улиците, калта от големите строителни камиони минаващи по улиците с непочистени гуми, се чистят по този начин:
Пожалете ги!
–––––––-
Наредба за сметосъбиране от 2015г. на Столична община:
https://www.sofia.bg/documents/20182/420193/NAREDBA_za_upravlenie_na_otpadacite_i_poddarjane_i_opazvane_na_chistotata_na_teritoriqta_na_Stolichna_obshtina.pdf/7e3fe5c3-50ec-49a9-a9f7-5b0223cabe95
–––––––-
Контрол на дейностите в селото се осъществява от инспектор В.Томбашка от Инспекторат към Столична община и отговаря на телефон 02/9928154, който е и на кметство Герман.
В Закона за управление на отпадъци „Битови отпадъци са отпадъците, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъци от търговски обекти и съпътстващи производството занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите“.
Дейността на фирмата, сключила договор със Столична община е за сметосъбиране, сметоизвозване и снегопочистване. Отделяните от селото ни отпадъци имат места и цикличност за събиране.
- За отделените битови отпадъци има осигурени от тази фирма съдове за смет за адрес, на който са регистрирани живеещи. Съдовете се събират периодично.
- За зелената маса (остатъци от кухнята, градината, от кастрене на клони) Столична община безвъзмездно раздава на желаещите съдове за компостиране. Компостът, който се получава е екологичен и може да се ползва за наторяване на градината. За да имате такъв съд е необходимо да се запишете в списък, който се води в кметството. Някои домакинства в селото вече разполагат с такива съдове. Останалите имат проблема да отнесат зелената маса над ул.Старата чешма или над гробищния парк. И тъй като това затруднява някои жители, тротоарите се затрупват, тъй като фирмата не я вдига оттам.
- Сгурията се трупа по възможност на едно място на всяка улица и периодично се извозва от фирмата.
- Строителните отпадъци до 2-3 чувалчета могат да се трупат на отделна купчина от зелената маса на същите места – над ул.Старата чешма и над гробищния парк, откъдето фирмата ги извозва по-рядко. При по-големи количества строителни отпадъци, при ремонт или разрушаване на сгради задължителният начин е да се свържете с фирма-доставчик на контейнери, която ще ги извози на сметището във Враждебна.
- За годни текстилни отпадъци селото разполага от 2016г. със специален контейнер, намиращ се между здравната служба и пощата благодарение на добрата воля на фирмата, като първо село след големите градове. „Инициативата се реализира от фирма „Хюманита“ съвместно с Българския Червен кръст, по подобие на отдавна съществуващ модел в Западна Европа. Контейнерите за текстил са част от мащабна национална кампания за популяризиране на система за ефективно събиране и оползотворяване на дрехи и текстилни продукти от населението. Тя стартира от Пловдив на 1 март 2016 г., след което мрежата от контейнери постепенно се разширява и в София, а за период от няколко години е планирано броят им да достигне 1000“, а в secretariat@redcross.bg, може да се види че единственото село с такъв контейнер в списъка е Герман:
- За автомобилни гуми:
http://inspectorat-so.org/%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8/%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8/155-%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8/1624-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
График на сметосъбиране и сметоизвозване:
- За разделно събиране на отпадъци има и друг начин в селото – контейнери на пет места по ул.Патриарх Герман: