29 и 30.05.2021:
От 10ч. до 17ч. ще могат да се разгледат и тестват електрически скутери, електрически тротинетки, електрически и планински велосипеди.
–––-
На 24 април 2021 (събота) от 08:00 до 17:00 ч. клуб „Бегач“ организира велосъстезание в Лозенска планина три дължини 12, 20 и 40 км с финал в Герман на стената на езерото, с около 300 участника.
Маршрути – Обиколката на Лозенска планина (begach.com)
На 25 април 2021 (неделя) от 08:00 до 17:00 ч. клуб „Бегач“ организира традиционен пролетен планински маратон с три дължини 10, 21 и 42 км бягане сред природата в Лозенска планина със старт/финал в Герман на стената на езерото, с около 800 участника.
Обща информация ~ Планински Mаратон Панчарево (begach.com)
–––-
25.11.2020 и 17.12.2020:
За първи път в посока самоуправление, Столична община даде възможност на всички кметства да извършват дейности за определена сума по селата по предложение и избор на изпълнител от кмета на селото. И в Герман по тази програма са извършиха неотложните дейности:
- подменена е преди Архангелова задушница чешмата в гробищния парк с работеща, заради липса на вода от запушена стара тръба под площадката;
- заварена е счупената голяма врата на гробищния парк;
- подменени са старите и счупени дървени части на външните 4 броя пейки около детските площадки на ул.Шипка с нови за сядане и облягане;
- подменени са дървените части на една счупена пейка пред пощата на ул.П.Герман 69;
- поставена е една липсваща дървена част на пейка вътре в едната детска площадка на ул.Шипка;
- поставени са липсващите и счупени дървени части от оградата на детските площадки на ул.Шипка с нови 10-ина бр.;
- изгради се достъп откъм ул.Шипка до детската площадка за детски и инвалидни колички;
- почистена е счупената преди година решетка на шахта на ул.Росица 6 и поставен нов обезопасителен капак;
- допълнени са за обезопасяване и заварени откраднатите части от уличната решетка на ул.Искър и Г.Петров Даскала – 16 бр.;
- постави се решетка на шахтата счупена преди три години на ул.Христо Смирненски и ул.Топола;
- подмениха се счупените прозорци на общинска сграда;
- подготви се за ползване от пешеходци тротоарът пред дърводелната на ул.П.Герман 69-71;
- постави се информационно табло на стената за туристическа информация.
Благодаря на хората изпълнили съвестно тези дейности. Има и такива. Да са здрави и силни!
Отметнаха се неотложни и нужни дейности с тези средства и ако всичко това го опазим и ако Столична община осигури следваща подобна възможност, ще могат да се свършат следващи дейности.
Като допълнение на тези дейности се почисти полузатрупания открит канал по ул. Старата чешма и ул.Топола от щедра и добронамерена частна фирма – с нейни средства и с избран от нея изпълнител. Да са успешни и да растат възможностите им за добротворство! С най-големи благодарности!
Може да се видят на място резултатите от тези дейности и как беше преди това:
–––––-
До 27.11.2020г.
Информация за регистрация на кладенци за собствени нужди:
Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда съгласно § 41 ал.7 от преходните и заключителни разпоредби
- Собствениците на кладенци за задоволяване на собствени потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания, за които до влизането в сила на този закон (27.11.2018г.) не са подали заявления за вписване в регистъра по чл.118г, ал.3,т.5 от Закона за водите, в срок до две години от влизането му в сила (до 27.11.2020г.) подават в съответната басейнова дирекция заявление за вписване в регистъра.
- Заявлението за регистрация на водовземно съоръжение за собствени потребности на гражданите е необходимо да съдържа следната информация:
- три имена на собственика на имота, в който е изграден кладенецът;
- тип на кладенеца – шахтов, сондажен;
- данни за поземления имот – идентификатор, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване;
- дълбочина на кладенеца;
- диаметър на тръбата или отвора на зиданите кладенци;
- начин на черпене на водата – с кофа или помпа;
- цел, за която се ползва водата.
Документи за прилагане – актуална скица на имота, в който е изграден кладенеца.
Забележка: водовземните съоръжения за подземни води, изградени до 23.12.2016г., за които няма издадени строителни книжа, са търпими строежи по Закона за устройство на територията.
Ако след преглед и анализ на внесените документи и изпълнение изискванията на чл.43 от Закона за водите:
- собствениците или ползвателите на недвижимия имот са физически лица,
- имотът е в границите на населените места и селищните образувания и
- при наличен ресурс, определен в Плана за управление на речните басейни,
водовземното съоръжение се вписва в регистъра на кладенците за задоволяване на собствени потребности на гражданите и се издава Удостоверение за регистрирането му.
За село Герман документи се подават в:
гр.Плевен,
Басейнова дирекция „Дунавски район“
–––––-
Изплащане на аренда:
От 10 септември 2020 започва изплащането на арендата за стопанската 2019-2020 от ЗП Николай Стоянов
всеки делничен ден от 16,00 до 18,00ч. в с.Герман, ул.Дружба 12
и на 22.09.2020г.
тел. 0887 15 69 27
–––––-
Тези теми оставих на г-жа Фандъкова на насрочената среща без тема като ги нарекох:
НАЛЕЖАЩИ ТЕМИ ЗА „СРЕЩА БЕЗ ТЕМА“ на 23.09.2020 с кметовете на останалите кметства в София
Как Столична община отговаря на нарастващия брой къщи, жители и автомобили в нашето село Герман? Като не може Столична община, кметствата да имат отделни банкови сметки за средства от данъците на живеещите, от общината и от доброжелатели? Най-добре ще е, спазвайки Конституцията ни в чл.135(1)(2), всяко населено място да е община – то да определя, събира и разпределя данъците си. Когато се вижда разум в дейностите на избрания кмет, хората могат да решат сами да си повишат данъците, защото чл.139(3) от Конституцията, дава право на кмета да чуе хората. От десетилетия се пишат доклади, получават се обещания от Столична община, но реалните условия в село Герман са:
- ЗА БЕЗДОМНИТЕ КУЧЕТА: Продължаваме да живеем с глутници кучета, които продължават да идват и да се размножават, независимо от многото вложени средства за обратното. Липсва държавническо решение за премахването им от улиците и хората 30 години продължават да са без правата си за придвижване.
- ЗА ВОДАТА НИ: Водопроводът на селото ни е с етернитови тръби. Сменен е на малка част от улиците. Такава питейна вода ползват жителите ни. Това „осигурява“ и ежеседмични пробиви и течове на питейна вода с много разходи за Софийска вода и дни липса на вода за хората.
- ЗА ОТХОДНИТЕ ВОДИ: Канализация продължава да липсва. Това „осигурява“ трудно оттичане на водата по улиците и повреди на трудно асфалтираните улици. Завареното положение със задръстване от отходни води на т.нар. канализация, от години „наводнява“ ниската част на селото ни при обилни валежи.
- ЗА ПОЧИСТВАНЕТО: Почистващата фирма, която ни налагате от 12 години не може да осигури почистването на все по-нарастващото ни се село.
- Не осигурявате компостери, което би облекчило от зелените отпадъци и фирмата.
- ЗА ПРИДВИЖВАНЕТО: Едно платно в посока, за връзка с Околовръстното шосе е тясно и блокиращо за влизане и излизане от селото. Не се е и мислило за разширяване на единствения вход/изход на селото с още една лента при настоящия ремонт на Околовръстното шосе.
- Пътната връзка от Околовръстното до Цариградско шосе е в много лошо състояние. Липсват улично осветление и тротоари. Опасна е. Същата се използва от Столична община за превоз на тежкотоварни камиони с пръст от цяла София, но ремонтите по нея са рядкост.
- Не се довърши велоалеята около езерото и в почивни дни гостите идват с коли, за да докарат велосипедите си. Околните улици се задръстват и се стига до блокиране на дворове. Да не говорим за необезопасеното срутище по велоалеята вече пета година.
- Свлачището оправено 2016г. на третия месец започна да създава проблеми: запуши канал на Напоителни системи, създаде блато за идващите на стената, под заплаха е основния път. Гаранционният срок изтича.
- ЗА УСЛОВИЯТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО НИ: Новата сграда на училището от 2015г. отесня още 2016г. Възможните варианти за осигуряване на учебни помещения вече са окончателно изчерпани. Още догодина ще липсват такива за новите паралелки първокласници. Вашият отговор е, че следващите пет години не може да се достроява тази сграда. Нова сграда не се предвижда. Първокласниците ни са по две паралелки.
- ЗА ДЕЦАТА НИ: Новата сграда на детската градина от 2014г. е в същата ситуация. Пролетта на тази година за 5-6 свободни места кандидатстваха 41 регистрирани деца от Герман.
- От построяването на новите сгради е проблем воденето на децата от родителите им – липсва паркинг, независимо че и двете сгради бяха построени на гола поляна. Паркингът е зад сградата на училището, където не трябва да имат достъп коли на родителите. Селото ни е дълго, тротоари липсват, транспорта е нередовен, затова всяка сутрин колите блокират движението в селото. При желание все още има незастроени частни имоти, чрез които може да се осигурят повече паркоместа.
- В район Панчарево само нашето село с нашите 500 деца разполага само с една малка детска площадка. Повечето тинейджъри цяло лято бяха на семки, цигари, бира и карти.
- ЗА КУЛТУРАТА НИ: Читалището ни не успява да ангажира със смислени занимания децата и възрастните в селото ни. Масови празници се организират само от кмета на селото и частен клуб за танци. Скучаещите хора създават проблеми не само на себе си.
- ЗА ПЪТИЩАТА НИ: Подаваните от Столична община темпове за асфалтиране ще финализира основната част на селото ни след 25 години. Невъзможно е дори да се мисли за асфалтиране на улици с масово строителство и постоянно живеещи по вилните зони.
- Тротоарите по улиците, ако ги има, са в 90% частно изградени. Тяхната липса оставя майките с колички и пешеходците да вървят по платното на улиците.
- Транспортът ни и други причини, изкарва на шосето неприемлив за селото ни брой автомобили, като от повечето къщи излизат ежедневно по 3-5 коли.
- Липсват отдавна планираните от Столична община табелки с имена на улици, което пречи на намирането им от Бърза помощ и други инстанции.
- ЗА ГРОБИЩНИЯ ПАРК: Не се разширява, не се обслужва от Столична община, но таксите са еднакви.
–––––-
Сирените в с.Герман ще бъдат включени от 12,00 до 12,02 часа на 02 юни 2019г. (неделя):
https://www.hera.bg/s.php?n=3222
–––––
От протоколите на трите секции в Герман:
ИЗБОРИ ЕВРОПЕЙСКИ 2019 с преференции от 101: | ||||||||||||
С право на глас общо в Герман | 2050 | |||||||||||
Гласували общо в Герман | 621 | |||||||||||
% Активност средно в Герман | 30,7 | |||||||||||
% Машинно гласуване в Герман в 1 секция | 2,8 | |||||||||||
Час | Секция 015 | Секция 016 | Секция 017 | |||||||||
ръчно | ръчно | Машинно | Общо | ръчно | ||||||||
С право на глас | 670 | % | % | 568 | % | 812 | % | |||||
10 | 29 | 4,3 | 26 | 8 | 1,4 | 34 | 6,0 | 42 | 5,2 | |||
12 | 56 | 8,4 | 56 | 17 | 3,0 | 73 | 12,9 | 73 | 9,0 | |||
13 | 81 | 12,1 | 78 | 22 | 3,9 | 100 | 17,6 | 100 | 12,3 | |||
15,3 | 110 | 16,4 | 110 | 30 | 5,3 | 140 | 24,6 | 150 | 18,5 | |||
17 | 136 | 20,3 | 118 | 42 | 7,4 | 160 | 28,2 | 182 | 22,4 | |||
20 | 188 | 28,1 | 145 | 58 | 10,2 | 203 | 35,7 | 230 | 28,3 | |||
общо: | % от глас. | |||||||||||
недейств. | 4 | 7 | 9 | 20 | 3,2 | |||||||
Патриоти | 1 | 2 | 1 | 4 | 0,6 | |||||||
път на младите | 3 | 3 | 2 | 8 | 1,3 | |||||||
ВМРО | 21 | 12 | 21 | 54 | 8,7 | |||||||
Ваня | 0 | 1 | 0 | 1 | 0,2 | |||||||
зелените | 1 | 3 | 3 | 7 | 1,1 | |||||||
волт | 1 | 1 | 0 | 2 | 0,3 | |||||||
Ненчев | 1 | 1 | 0 | 2 | 0,3 | |||||||
Венислава | 0 | 1 | 0 | 1 | 0,2 | |||||||
възход | 0 | 0 | 2 | 2 | 0,3 | |||||||
Коалиция за Б-я | 0 | 1 | 1 | 2 | 0,3 | |||||||
Иванчева | 4 | 5 | 5 | 14 | 2,3 | |||||||
герб | 67 | 92 | 69 | 228 | 36,7 | |||||||
ДБ | 23 | 17 | 34 | 74 | 11,9 | |||||||
атака | 4 | 2 | 1 | 7 | 1,1 | |||||||
Минчо | 3 | 2 | 8 | 13 | 2,1 | |||||||
пряка демокрация | 0 | 0 | 1 | 1 | 0,2 | |||||||
БСП | 41 | 33 | 50 | 124 | 20,0 | |||||||
Глас народен | 1 | 1 | 0 | 2 | 0,3 | |||||||
ДПС | 1 | 2 | 2 | 5 | 0,8 | |||||||
БНО | 0 | 0 | 1 | 1 | 0,2 | |||||||
Воля | 5 | 13 | 6 | 24 | 3,9 | |||||||
Възраждане | 5 | 4 | 2 | 11 | 1,8 | |||||||
186 | 203 | 218 | 607 | 97,7 |
Има малко разминаване в бройките с 2,3%.
–––––––
СЪСТЕЗАНИЕ ПО БЯГАНЕ:
За информация:
Спортен клуб БЕГАЧ организира състезание по бягане на 21 април 2019г. (неделя) от 9,00 до 17,00 часа с начало и финал на Стената на езерото. Състезанието е безплатно за деца с придружител и пенсионери.
–––––––
КАКВО СВЪРШИХА НЯКОИ МЛАДЕЖИ:
На 15 април 2019:
Бяха откраднати 4 катинара от металните врати на сградите и оградата. Беше задействана и алармата, която беше оправена преди две седмици. Без коментар.
Краят на м.март 2019:
Сградата на старото училище от години е охранявана от СОТ, за което района плаща редовно. При всяко влизане и излизане в сградата тази система се задейства. В двора на старото училище кметството обособи и остави според възможностите си отремонтирани и самоделни пейки за младежите още есента. Самоделните пейки бяха счупени съвсем скоро след това. Но края на март някои решиха, че могат не само да ползват и чупят наличното, но и да влязат в общинската сграда с разбиване на ключалката на вратата, да претърсят целия етаж, да затъмнят прозорец за безпроблемен престой за пийване, да изнесат извън сградата бюра и столове, да счупят каквото решат и да омърсят наоколо. От това са се ползвали много германски „граждани“, на които също им е било удобно и изгодно да си мълчат. Добре е да се справят сами, но да си устройват по този начин условия за свободното време?! Рано или късно и на тези „някои“ ще им се наложи да се грижат не само за себе си, но и за другите хора, това ли ще е начинът, така ли ще ги наблюдаваме и подготвяме?
Това не би се случило, ако ми беше казано, че преди три години районът е изключил системата за охрана на конкретния етаж, независимо от светещите на място датчици. Единственият плюс е, че се откри как се полагат грижите на „добър“ стопанин.
И след оправянето и почистването от кмета на 01 април 2019:
–––––––
БЛАГОДАРНОСТИ ЗА ТУРИСТИ:
На 01 април 2019г. в началото на туристическата пътека над езерото откъм Герман, туристи бяха оставили горящо дърво във ветровитото време, откъдето тръгва пожар от тревата към дърветата. Благодарение на минаващи туристи: двете момичета АННА и ХРИСТИНА, момиче и момче, на които не знаем имената и още двама мъже, пожарът бил ограничен и потушен докато дойде пожарната, за да омокрят опасния периметър. Пожарната дойде много бързо с две коли. Има още съвестни хора, които не жалят усилия и време за общополезна дейност. БЛАГОДАРИМ НА ВСИЧКИ!
В същия ден на бостаните под ул.Искър и ул.Иглика германка запалила събраната шума в градината си, но от вятъра се запалило и високо дърво. Млади съседи й помогнали да потуши пожарът с вода от канала и го загасили. БЛАГОДАРИМ И НА ТЯХ!
ПРИЗИВ:
Не палете, колкото и внимателни да сте! Пожарът ще отвори проблеми за много хора.
Ползвайте компостери за изсъхналите листа и клони, ще е полезно и за градината да се наторява със създадения компост!
Оглеждайте се и се включвайте с каквото можете при гасене, за да са по-малки пораженията! Дори и телефонното обаждане на 112 е помощ. За да не са последиците от тези по-долу:
–––––––
БЛАГОДАРНОСТИ ЗА СЛУЖИТЕЛИ ОТ МВР:
Обърнах се със сигнал от кметството към МВР и Закрила на детето на 20.02.2019 за самонастанено семейство с осем деца в къща във Вилите-Ливадето и за проблеми с оставените без надзор деца. След проверката от Закрила на детето и съвестната работа на служители от 8-мо РПУ, семейството се върна в родното си село в началото на месец април 2019. Така се избегна опасността децата да попаднат под някоя кола по ул.Патриарх Герман и се избегна самонастяването. Поздравления за служителите!
–––––––
Нова табела на кметството:
На 03 януари 2019г. 10-годишната избеляла и остаряла табела на кметството беше заменена след подаден доклад към района на 17.10.2018. Има какво още да се желае за външния вид, но по-нататък. Почти по същото време, през декември 2017 година в кметство Герман беше монтиран мощен климатик от района, без доклад. Така през зимата е по-топло и през лятото – по-хладно. Летата от изборите 2015г. трябваше да се работи на 33 градуса, тъй като наличните два климатика преди това бяха изтръгнати и изнесени – били дарени на личността-кмет, а не на кмета-институция. Същото се случи и с обзавеждането за кабинета и приемната, натрупаната през годините новогодишна украса, закупените в годините съоръжения за курбана.
––––––––
Предложение на Висш съдебен съвет:
В момента 09.11.2018, се обсъжда прехвърляне на съдебните дела, водени от германци в Софийски районен съд, в бъдеще да се водят от Районен съд в Елин Пелин. Това щяло да подобри обслужването и придвижването на германци. Предложението включва и почти всички села около София да се обслужват от районните съдилища в Самоков и Елин Пелин.
Изпратила съм становище, че това не трябва да става:
“ СТОЛИЧНА ОБЩИНА – РАЙОН ПАНЧАРЕВО – КМЕТСТВО ГЕРМАН
1186, Герман, ул.”Патриарх Герман”31, тел. 992 81 54, е-mail:kmet_german@abv.bg
Изх. № КГР18-ВК08-47/1/06.11.2018
ДО
ВИСШ СЪДЕБЕН СЪВЕТ
На Ваш номер: ВСС-12567/23.10.2018
На наш номер: КГР18-ВК08-47/26.10.2018
ОТНОСНО: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВИ ГРАНИЦИ НА СЪДЕБНИ РАЙОНИ.
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Становището във връзка с предложение на членове на ВСС за промяна границите на съдебните райони с цел намаляване на натоварването на СРС с обещание, че „ще се стигне до подобряване обслужването на жителите, … придвижването им до разположените в близост до гр.София градове ще е улеснено в сравнение с необходимостта да достигнат до централните части на столицата в натоварените часове на работния ден“ е, че това не е така:
-
-
село Герман е в рамките на Столична община с всичките удобства и неудобства от това, но прехвърляне на обслужване към Софийска област не е за удобство на жителите му;
-
от вашата справка се вижда, че разстоянието на селото до центъра на София (14,23) е два пъти по-късо, отколкото до Е.П (23,03) и не е „удобство“ за пътуване с личен автомобил;
-
транспортните ни проблеми са при нас, още при излизането от селото и движението по Околовръстното шосе, защото е блокирано почти през целия ден. И така ще е в следващите 7-8 години до разширението на Околовръстното шосе;
-
обслужването с извънградски транспорт до Е.П. ще изисква придвижване до Автогара Юг, което ще е за още 38 минути от селото;
-
селото от 2018г. има подобрен обществен градски транспорт с близка метростанция, за което не са нужни винетни стикери, закупуването на които ще е необходимо за придвижване до Е.П.
-
цената на билетите до СРС се покриват от картите за градски транспорт, каквито имат повечето жители на селото, а не трябва да се закупуват допълнителни билети до Е.П.
-
Това са някои от „удобствата“, които се предлагат за германци. За уплътняване на 3-ма съдии в Е.П. се създават проблеми на 2500 евентуални потребители на съдебната система от село Герман. Това не е удобство.
Не е удобство и за съдия от Е.П.:
-
от справка 1 се вижда, че „след промяната“ натовареността му ще нарасне от 53,09% на 86,46% (т.е. с 33,35%), за разлика от колегата му в СРС ще намалее от 69,84% на 68,1%, т.е. за намаляване натовареността на СРС със 1,74% да се заставят жителите на толкова села да водят делата си в нови населени места;
-
от справка 2 се вижда, че делата в Е.П. са се увеличили през 2017 спрямо 2015 с 30%. Ако се запази увеличението на всеки две години с 30%, търсените 33,35% в Е.П. ще бъдат след 2-2,5 години, без да се прехвърлят дела, архиви, хора;
-
организацията на воденето на дела от 194 съдии в СРС може да се подобри и по друг начин.
Целта на това предложение може би е допълване на хаоса в обслужването на хората. На практика делата продължават с години и като допълнение трябва да ходят и в друг град. От предложението се вижда, че всички села в районите на Столична община са предложени за извеждане от СРС, но са оставени 4 села от район Панчарево в СРС, без справка на отстояния и без доводи. Явно са различни села.
В заключение, и за село Герман важи чл.8 ал.1 от ЗАТУРБ (Закон за административно-териториално устройство в Република България):
(2) наличие на населено място – традиционен обединяващ център с изградена социална и техническа инфраструктура, осигуряваща обслужването на населението (каквато е София със СРС), както и изведеното от ВСС в „Критерии за промяна в съдебната карта“ от 2015г.: „Политическите съображения за определяне на районните съдилища като основни звена на съдоустройствената система се свеждат до обстоятелството, че тяхната дейност стои най-близо до гражданите.“ (какъвто е СРС за село Герман).
Или използвайте чл.8 ал.1 от ЗАТУРБ:
(3) „В случаите, когато географски, стопански, комуникационни, исторически и други причини правят невъзможно изпълнението на някои от условията по ал. 1, Министерският съвет може да вземе решение за създаване на нова община по реда на чл. 9“
и след това Герман, като отделна община да избира къде да бъде обслужван.
С уважение, …………………….
/Маргаритка Станкова – кмет на с.Герман/“
–––––––-
Ноември 2018 бяха отсечени много клони от опасните тополи на жандармерията по ул.Патриарх Герман към Цариградско шосе. Докладът от мен беше пуснат още 2017г.
За опасно дърво на спирката на новото училище и още две опасни дървета на детската площадка на ул.Шипка съм подала с доклад към района от началото на годината. С разрешение от Зелени системи и писмо от 19.02.2018 трябваше да се отсекат от фирмата, подписала договор с район Панчарево за премахване на опасни дървета. До 08.11.2018 не бяха премахнати, затова се обърнах към доброволец, който ги отряза. Поисках потвърждение за разрешение от Зелени системи от район Панчарево, което получихме на 30.10.2018, за да нямам отново прокурорско разследване за премахване на опасни дървета. През зимата поне тези дървета няма да създават проблеми.
––––––
Със Заповед от 19.06.2018 на район Панчарево са определени места за разхождане на домашни кучета в с.Герман:
- по зелената ивица на ул.Искър,
- по пътя за Германски манастир и
- около стадиона.
Забранява се разхождането на домашни кучета в: детски градини, училища, детски и спортни площадки, паркове, алеи и зелени площи извън горепосочените места.
Условията при разходка са изброени в Scan_20180619_090906
––––––
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ РЕШИ:
Министерски съвет на 29 май 2018 реши земите на нефункциониращото поделение над рибарника, прехвърлени към БАН преди години, сега да са към Национална компания Индустриални зони.
––––––
03.04.2018 – ремонтирана пасарелка:
С доклад към район Панчарево на 08 януари 2018 беше ремонтиран м.март металния мост към Косанин дол (пасарелката). Бяха укрепени и боядисани перилата.
Такъв беше преди това.
––––––
ГЕРМАН – С ЕВРОПЕЙСКИ ПАСПОРТ ЗА АКТИВНО ГРАЖДАНСТВО – 2017:
Click to access 15_85-citizenship-passport-bg.pdf
http://www.eesc.europa.eu/eptac/en/
––––––