Село Герман

Информационен сайт за село Герман

  • Начало
  • КМЕТСТВО с.ГЕРМАН
  • ЗА СЕЛОТО
  • ИСТОРИЯ
  • Новини
  • КНИГИ
  • ГАЛЕРИЯ
You are here: Home / ЗА СЕЛОТО / ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ / 84-то ОУ „Васил Левски“ – нова сграда / Летописна книга

Летописна книга

ИЗ ЛЕТОПИСНАТА КНИГА НА ГЕРМАНСКОТО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ

графите са:

  • от кога до кога са приемани учениците,

  • кога са ставали поправителни изпити,

  • в кой ден е започнато редовното преподаване,

  • кога са правени екскурзии с учениците и по кои места,

  • кога е започнат изпита и кога се е свършил,

  • в кой ден е станало раздаването свидетелствата на учениците,

  • кога е назначен някой нов учител или кога някой от учителите е уволнен или починал,

  • кои външни лица са посетили училището,

  • кога училищният инспектор е ревизирал училището,

  • от кога до кога е било затворено училището, по болест или други причини,

  • кога е било поправяно училището или кога е било направено ново,

  • имената на пожертвователи, които са подарили книги за училищната библиотека или за бедните ученици,

  • награди получени от училището или от някои учители за училищни градини и пр.,

  • събития които имат особени връзки с училището и забележки (в тези графи всяка учебна година е описвано от главния учител или директор). 1900-1974 г.

Следват извадки, засягащи живота в с.Герман (подбрани от М.Станкова):

УЧЕБНА ГОДИНА УЧИТЕЛИ СЪБИТИЯ
1900-1901 Мария Чакърова

Тъй като нищо не намирам отбелязано от предишните г-да учители, считам за нужно да взема инициативата за съставянето на „Летописна книга” и воденето й занапред.

Училищното здание, когато е направено ново, било е предназначено за кръчма, подир продадена с цена 60 наполеони за конак, а от Освобождението насам повишено в степен училище. Първият инициатор за отварянето на училището е бил покойния Хаджи Боне Петров от същото село.

1904-1905 Мария Чакърова

Ел.Кованова

На 6/І 1905г. завеждаме учениците на водосвет при река Искър до двореца Враня и с н.в. Фердинанд І, заедно със свитата.

1908-1909 Мария Чакърова

Елена Кованова

Вечеринка в квартирата на г-жа Чакърова в чест на г-н инспектора Любенов, който след ревизията остана да пренощува в селото. На вечеринката присъстваха всички околни учители.

1910-1911 Мария Чакърова

Ст.Кръстанова

На 6/І 1911г. завеждаме учениците на водосвет при река Искър до двореца Враня и с н.в. Фардинанд І, заедно със свитата.

1912-1913 Мария Чакърова

Спас Смилов

От 5/Х 1912 до 12/ІІ 1913 разпускане на учениците, поради мобилизацията и войната. Учениците участват в домашните работи, бащите и братята им – войници.

1915-1916 М.Чакърова

Спас Смилов

На 10/І 1915 разпуснахме учениците, понеже се обяви мобилизация, а в училището се събираха реквизираните продукти за войната. А войната се обяви на 1/Х със Сърбия.

1919-1920 Спас Смилов

Георги Петров

На 4.Х.1919 дойдоха в селото французки войски да квартируват, дето заеха и училището и стояха до 10.ХІ.1919, задето и училищните занятия бяха прекратени до 4.ХІІ.1919.

1920-1921 Спас Смилов

Георги Петров

Особени произшествия през годината няма, освен обикновените и ежегодните: нямане често на дърва, нехайството на настоятелството към учебното дело. Учителя Г.Петров се опита да даде инициатива за започване приготовления за постройка на ново училище, всички бяха съгласни, но нито един не дойде на помощ, за да се действува.

1921-1922 Спас Смилов

Георги Петров

Мара Благоева

Учителя Смилов беше уволнен, поради напреднала възраст, но селяните се застъпиха и той биде повърнат. Нямаше учебна стая, затова беше наета къщата на Балабанов за такава.

1922-1923 Георги Петров

Тодорка Пържелова

Минка Иванова

Втората екскурзия беше на 1 май. Тогава в Германския манастир бяха дошли също на екскурзия и учителите с учениците си от селата: Казичане, Кривина, Бусманци, Двата Лознове, Горубляне, Панчарево, Кокаляне и Бистрица. През тази година училищното настоятелство беше отчуждило место и щеше да се почне постройка на ново училище, но преврата що стана на 9 юни попречи.

1922-1923 Пена Ст.Главусанова

Ивана Ен. Гайдова

Георги Петров

На 1 май 1924 с всички ученици и тия от Панчарево в местността около електрическата инсталация гдето се устроиха игри. След обяд се разгледаха старините от Ясеновата крепост в местността Урвич.

1925-1926 Георги Петров

Пена Ст.Главусанова

Селото ни бе прехвърлено от ІІ Соф.Учебна околия в І Соф. Учебна околия. Училището бе посетено от Министъра на благоустройството Стоянчев, който бе дошел да види в селото, как отива работата на новата чешма.

1928-1929 Георги Петров

Пена Главусанова

Крум Димитров

Мара Семерджиева

В началото на учебната година поради голямото число на учениците, беше увеличен с 1 учител уч.състав. Зимата беше с небивал досега студ. Черно море беше замръзнало. Такова замръзване е имало преди 100 години. През лятото на 1929 гл.учител Г.Петров ходи на екскурзия в Цариград с параход от Варна.

1931-1932 Георги Петров

Пена Главусанова

Мария Семерджиева

Цветана Илиева

През годината училището се сдоби с около 100 декара недв.имоти, благодарение на големите усилия на гл.учител Г.Петров и при силното противодействие на някои селяни. Продължават да се правят усилия за почване на постройка на ново училище, но се среща голяма пасивност от страна на населението, поради общата стопанска криза и безпаричието в страната.

1923-1933 Георги Петров

Пена Главусанова

Мария Семерджиева

Йордан Манолов

Продължаваме да се мъчим в старото негодно училище и да правим опит за почване на ново. Среща се голямо бездействие от страна на настоятелство, кметство и население. Стопанската криза върлува. Очаква се закон за намаление на дълговете. Земеделските произведения са твърде обезценени. Житото е 2лв. килограм.

1935-1936 Георги Петров

Пена Главусанова

Мария Семерджиева

Иван Дойчинов

Правителството от 19 май продължава да прави усилия, за да обнови България, за да тръгне по нов път.

1937-1938 Георги Петров

Йордан Манолов

Мария Гатева

Пена Главусанова

През годината по инициатива на учителите се основа комитет, който почна да събира от населението помощи в пари и материали, за да се построи на мястото на сегашното негодно училищно здание ново, такъв със салон, който да служи за училищни и читалищни нужди.

1940 публикация

Няколко малки подробности за сградата, която и служи през 1940 лето Господне за училище. Двор няма. За двор служи селският площад. На него децата се пързалят през зимата, а лятно време се цамбуркат в Искъра – това им е телесното възпитание. Таванът е не по-висок от 1,80-2 метра. По таванските греди са наковани гвоздеи. И понеже в училището няма закачалки, децата си окачат палтата и каскетите по тия гвоздеи. Живописна картина във време на учебни занятия. Чиновете са стари, двуметрови.

  Георги Петров:

Пречките за построяване на ново училище, с които се бори Г.Петров цели 20 години:

1. Мястото, определено за училищен двор по регулац.план на селото не беше избрано сполучливо. За такъв беше избрана една нива край гробищата, място отдалечено, високо и изложено на ветровете. Всички искаха новото да е на мястото на старото. Но трябваше да се отчуждават околните дворове. Трябваше много пари. А такива нямаше нито селото, нито общината, нито държавата след злополучната 1918.

2. Бездействието на общ.съвет и учил.н-во да преодолеят горните пречки, а също липса на съзнателни, енергични и амбициозни селяни, които да наложат на общинската управа да действа в горното направление.

3. Самата държавна власт не искаше да насили такива бездейни общини, като нашата да си построят училище. Тя подпомагаше само ония общини, които сами са почнали и нямат средства да ги довършат.

Освен горните пречки, през горните 20 години имаше и други пречки. След разстройството на държавата след злополучната война, дойдоха 2-3 преврата, имаше неурожайни години, имаше остра стопанска и парична криза и пр.

1940-1941 Георги Петров

Йордан Манолов

Мария Гатева

Пена Главусанова

На 6 април 1941 войските на Великия Германски Райх под главното командуване на своя Фюрер Адолф Хитлер навлезоха в Югославия и за 15 дни я прегазиха. Македония, Моравско и Западните покрайнини бяха освободени и присъединени към майка България. Същото стана и с Гърция. Голяма радост изпита целия български народ от това многомечтано и дългоочаквано обединение. Учебните занятия тази година се водиха в кръчмата на Янко Стоилов, защото старото училище беше съборено и беше почнато ново. През м.август 1940г. се почна постройката на настоящата нова училищна сграда по стопански начин, с доброволен труд и доброволни помощи изключително само от селяните. Поставянето на покрива се завърши към Димитровден 1940г. Тогава се и спря работа по постройката, понеже се свършиха средствата от 130 000 лева в пари, всичко останало е безплатен труд и материали. Така комитета я предаде на общината за довършване. Почна световната война и чак на 15 март 1942г. беше първата учебна година на горния етаж в новото училище. Така се построи това училище: без план, без разрешение от каквато и да било власт.

1942-1943 Георги Петров

Пена Главусанова

Цвятко Цветков

Зафир Зафиров

Анка Чешмеджиева

Войната продължава да бушува. Долният етаж на училището още не е довършено, поради небрежността на общ. управа.

На 10 януари 1944 през деня и през нощта София беше бомбардирана от англо-американски тежки бомбардировачи. Цяла София беше евакуирана. Нашето село беше напълнено от избягали софиянци. В училището ни се настани една войскова част. Министерският съвет реши да се прекратят учебните занятия в цялата страна, но към 1 март, за да не попадат учениците под лошо влияние, нареди да се водят групови занятия с всички ученици.

1943-1944 Георги Петров

Анка Чешмеджиева

Мария Гатева

Минка Досева

Учителката Мила Попиванова почина при автомобилна катастрофа. Войната се свърши. Почна се нова ера в живота на България. Народа се справи с досегашното фашистко управление и взе управлението в свои ръце.

1945-1946 Георги Петров

Анка Чешмеджиева

Мария Гатева

Минка Досева

Долният етаж на училището бе приготвен и почнахме и в него обучението.

1946-1947 Георги Петров

Анка Чешмеджиева

Мария Гатева

Минка Досева

Учениците и учителите са вземали участие в манифестациите в София послучай 1май, 9 септември и посрещането на Тито заедно с общоселските делегации.

1947-1948 Георги Петров

Анка Чешмеджиева

Мария Гатева

Минка Досева

На 18 март 1948 българска делегация начело с министър-председателя Г.Димитров пристигна в Москва, за да подпише договор за сътрудничество и взаимна помощ с Великия СССР. В същото време в Брюксел някои от западните сили подписаха договор също за взаимно сътрудничество.

1948-1949 Минка Дочева

Анна Чешмеджиева

Съкратиха М.Гатева и Г.Петров напусна по желание. В селото се издигна красиво кооперативно здание – клон на Панчаревска популярна банка. В началото на 1949г. се образува в Герман Трудово Кооперативно Стопанство от 58 члена. Почина Г.Димитров на 2 юни.

1949-1950 Георги Петров

Ана Чешмеджиева

М.Дочева се премести, а на Г.Петров не дадоха пенсия и той се върна наново в училищното поприще.

1952-1953 Георги Петров

Ана Чешмеджиева

Гена Цакова

Беше разширен училищния двор и бе заграден откъм главната улица. Площадът пред училището бе оформен и бе построен паметник на загиналите герои във войните от Герман.

1953-1954 Георги Петров

Ана Чешмеджиева

Гена Цакова

През февруари 1954 почна язовирната стена.

1954-1955 Георги Петров

+7 други

Училището е трансформирано в Пълно развито основно училище. В селото се заселиха около 40 семейства от с.Горни Пасарел, понеже тяхното село ще бъде залято от строящия се голям язовир „Сталин”

От 1 януари селото ни бе присъединено към гр.София, Благоевски (ІV) район.

1955-1956 директор – Борис Минев Христов

Георги Петров

+7 други учители

Училището мина от Благоевски към Сталински район. В училището се влиза без обуща, по терлици и винаги училището е в чисто състояние, без силни викове в него. Въведено беше и дежурство от ученици по линията на ДПО ”Септемврийче” и БЧК.

Като резултат за създадените навици у учениците по Украса, Хигиена, Съзнателна дисциплина и Опазване на социалистическата собственост, училището беше отчетено както за първото така и за второто полугодие като районен първенец и на трето място от градското състезание.

През годината се доставиха доста книги за училищната библиотека, уреди и химикали за кабинетите, шкафове, подиуми и др. покъщнина. По успеха на учениците има още да се работи, за да се достигне този на първенците-училища в София.

Изградихме училищна градина пред училището, като всеки клас знае своя парцел. Засяхме около 50 плодни дръвчета в северната част на училищния двор, като всеки ученик се грижи за посаденото от него дръвче. Създадени бяха три педагогически кръжока, читателска група и курс по руски език.

1956-1957

(печат на Народно 84 основно училище)

директор – Борис Минев Христов

Георги Петров

+7 други учители

Създадоха се полезни връзки между училището, семейството и обществените организации ТКЗС и др. Дадени бяха много трудови дни в ТКЗС, чрез които се възпитаваха учащите в колективен живот и трудови навици и в същото време се даваше ценна помощ на ТКЗС (плевене, чистене на ливади, копане на дупки за овошки, чистене гъсеници, бране на зеленчуци и др.). Учениците взеха участие при залесяването коритото на р.Искър. Родители със свои отговорници по райони в селото следяха за живота на учениците.

Проведоха се при всички големи празници и чествания – подходящи забави.

1957-1958 директор Марин Ковачев

Георги Петров

+ 6 други учители

Всички ученици на задължително обучение бяха прибрани в училище. За внедряване на трудово възпитание използвахме уроците по ръчен труд и работата в опитното поле. Пионерската организация изработи план (и го преизпълни) за събиране на отпадъци (желязо, хартия, стъкла и др.), като подпомогна материалната база на училището с 1500 лева.

Прекарахме чешма в училището. Учениците вече не простиваха, като ползваха чешмата от селския площад. Също се улесниха и прислужниците при поддържане на необходимата чистота в училище.

1958-1959 директор Богомил Стойков

+ 8 други учители

…извънкласна работа: опитно поле, литературен кръжок, драм.кръжок, физк.секция, библиотека, хор, сръчни ръце. С бюджетни средства се закупиха нагледни материали, помагала и инвентар. С лимитни капиталовложения се закупиха нагледни средства и помагала за 4200лв. и книги за 800лв. С извънбюджетни средства 2000лв. се закупиха картини, линолеум, покривки за маси, книги и столове.

През лятото се проведоха бригади за ремонтиране на училището и изравняване на училищния двор.

1960-1961 директор Богомил Стойков

+ 8 други учители

Направи се ограда на училището за 6000лв. и клозети за 4800лв. Бе отворен стол за ученици и учители. За пръв път при нас бе открита редовна детска градина, която обхвана децата от предучилищна възраст. Откри се занималня .

1961-1962

(писано до тук с мастило)

директор Богомил Стойков

+ 8 други учители

Генерален ремонт на училището. Проведоха се достатъчен брой трудови дни за подравняване и уреждане на двора. В почти всички състезания със съседните селски училища нашите отбори печелеха първенство по всички дисциплини.

1965-1966

(писано с химикал)

директор Богомил Стойков

+ 13 други учители

Довърши се баскетболното игрище. В училищния стол се постави мозайка в кухнята и хола. Дадохме много трудови дни на строежа на новостроящото се читалище. Физкултурната дейност се провежда в нов фузкултурен салон, намиращ се в салона на новопостроеното читалище. Вече сме към Ленински районен народен съвет.

1968-1969

1970-1971

1971-1972

директор Богомил Стойков

+ 14 други учители

Набавихме електрическо пиано. Обогатихме училищната библиотека с 350 нови книги. Битовият хор на училището стана първенец на гр.София. С доброволен труд на учители и родители от родителския комитет направихме ламперия във всички стаи и коридори на училището. Направихме мраморна фонтанка в двора на училището. Мебелирахме и ремонтирахме основно помещенията на детската градина. Училището ни е едно от първите в Ленински РНС по хигиенизирането. Направихме основен ремонт на училищната сграда, като се замени гредореда с бетонна плоча.

1975-1976 директор Богомил Стойков

+ 14 други учители

Материалната база се обогати с 5бр. грамофони, магнетофони, 3бр. Лектор-проектори, 40бр. правописни и правоговорни речници и по 10-15бр. от всяко заглавие от Библиотека за ученика. Няма достатъчно помещения за занимални, а училището наема помещения в частни къщи, където наемът е висок, а няма необходимите условия за ползотворен труд. Така че въпросът за пристройка към училището е твърде наболял, но не се придвижва никак, защото това не е по силите само на директора или пък на учителския колектив.

Проведе се и традиционният спортен празник, който обхваща следните дисциплини: висок скок, дълъг скок, бягане на 100м, тласкане гюлле, хвърляне малка плътна топка. Взеха участие всички ученици и учители, както всяка година. Успешно се проявяват и борците от секцията по борба.

Брой на учениците – 239.

1977-1978

1978-1979

директор Богомил Стойков

+ 14 други учители

С доброволен труд на ученици и родители се започна изграждане на нова физкултурна площадка и първият етап е завършен. В худ.самодейност участват 32-40 ученика в различни изяви – рецитали, радио-предавания и т.н.

Учениците от І-VІІІ клас събраха и предадоха на държавата около 2 тона шипки, вторични суровини и в няколко трудови дни за почистване и благоустройство на училищния двор и района на училището. За първи път бе организирано празнично тържество на 24 май така, че освен традиционната манифестация в селото и колоездачните състезания се проведе и другарска среща на учителите, работили непрекъснато над 15 години в 84 осн.у-ще заедно с ученици.

1979-1980 директор Стефка Лазарова

+ 12 други учители

Клубове: БКЧ, КИД, Приятели на изкуството, Млад атеист, Млад трезвеник, Млад спортист, Пионерски труд за родината, За интернационална дружба.

Бяха събрани 1,8т шипки, 3т отпадъчна хартия. Проведени бяха много трудови дни за прибиране на реколтата в сел.стопанство – около 500кг ябълки, 800кг моркови, много череши и касис.

„Поклон пред училището, което един век разнася светлина в Герман. И така е достойно за името на своя патрон.” /Цончо Родев – писател/

1981-1982

юбилейна за 84 осн.у-ще В.Левски, орден „Кирил и Методий” І ст.

директор Стефка Лазарова

+ 12 други учители

За борба с противообществените прояви – „Доброволен отряд” от момчета от всички класове – това е положително явление и предстои да се доразвива през идущата учебна година за укрепване съзнателната дисциплина.

В читалище „Васил Коларов” присъстват и дългогодишни учители и служители в училището:

Георги Петров (39години), Иванка Ангелкова, Пенка Станкова, Йорданка Иванова, Пенка Христова, Богомил Стойков, Радка Харалампиева, Елена Зорова, Анка Цунижева, Аргирита Ставрева, Цветанка Кирилова, Роза Кузева, Костадин Стефанов, Елена Пешева, Снежана Пенчева.

Др.Лазарова връчи юбилейна значка „Отличник” на 24-те отличника на училището и изказа гореща признателност към Партията и Нар.правителство за осъществяване вековната мечта на германските учители за нова, голяма, модерна училищна сграда, която да отговаря на повишените изисквания за ползотворна учебна и извънкласна дейност. Тя съобщи, че изграждането на пристройката се очаква да започне още това лято.

Др.Радкова разказа как по нейно време организирали в Герман вечерна паралелка, за да могат някои възрастни да завършат основно образование.

1978-1988 директор Стефка Лазарова

+ 8 други учители

Основната трудност при първи клас е неподготвената сграда, определена за класна стая и спално помещение на мястото на съществуващата сега хлебарница. В борбата за ред и дисциплина се оказа, че не може да се разчита на помощ и разбиране от страна на по-голямата част от родителите. Те или подценяват постъпките на децата си, или ги оправдават, или открито прехвърлят вината върху учителите. Груби нарушения и противообществени прояви няма регистрирани, но постъпки на безотговорност се наблюдават.

Разполагаме с няколко магнетофона и грамофона – жалка техника при положение, че в домовете си учениците имат видео, модерни касетофони. От години наред ползваме на добросъседски начала МБ на читалището – физкултурен салон, кабинет по трудово обучение, стая за обучение на един клас.

1989-1990 директор Стоян Иванов

+ 19 други учители и възпитатели

Бе изградена ламперия в кабинета по биология и за първокласниците закупена бе видеоапаратура, компютърен кабинет. Извърши се ремонт по ВиК, направихме предпазни решетки за прозорците на някои класни стаи. Учениците засадиха и отгледаха хималайски бор и беймутов бор. Учредихме клуб „Гласът на природата” за залесяване на миниалпинеум в училището. 19 февруари беше с факелно шествие до местности в Лозенската планина „По стъпките на Апостола”. В местността Здравчов камик бяха засадени дървета на мястото на унищожените от опустошителен пожар. Бе създадена ученическа група „Горещи точки”, чиято основна задача бе да оказва помощ на самотни и болни хора. Осъществихме семинарно занятие „Писани яйца” с г-н Л.Додев

Осъществи се деполитизиране на образованието.

1990-1991 директор Стоян Иванов

+ 19 други учители и възпитатели

За първи път започна изучаването на английски език – факултативно. През зимния период имахме затруднения с нафтовите печки. Осигурихме акумулиращи печки за физкултурния салон, изградихме ново ел.табло.

1992-1993 директор Лазар Додев + 15 учители и възпитатели

Трудности се срещат от ненавременното снабдяване с учебници и учебни пособия. Проведени бяха беседи по класове по въпросите за опазване на училищната собственост.

1995-1996 директор Лазар Додев + 15 учители и възпитатели

Проведе се събрание за учредяване на училищно настоятелство председател г-н Л.Додев. Всички сгради не отговарят на санитарно-хигиенните условия, стаите се нуждаят от ремонт, парното не работи равномерно, физкултурния салон не е затоплен, покривите на сградите текат. Пари за ремонт няма. Учителите работят за мизерна заплата и няма мотивация за качествена работа.

Броят на учениците е 184.

1999-2000 директор Лазар Додев + 15 учители и възпитатели

Цялостно вътрешно и външно боядисване, подмяна на балатум и тапети, ремонт на покривите и др. Има добра организация за снабдяване с учебници, нафта за отопление, хранене на учениците в училищния бюфет. Въведе се в І клас ранно чуждоезиково обучение по английски език.

2001-2002

юбилейна – 120 години основно училище

директор Лазар Додев + 15 учители и възпитатели

Включване към Интернет на компютрите в училището.

2003-2004 директор Л.Додев

На 15 септември гости бяха С.Сакскобурготски и Маргарита. По инициатива на ръководството на район Панчарево бяха обновени класни стаи, подменена дограмата на училището с алуминиева.

2004-2005 директор Л.Додев

+ 12 учители и възпитатели

Извършен бе ремонт на покрива, частична подмяна на радиатори, ремонт и преустройство на компютърната зала, дарение от СМГ на 10 компютъра, обезопасяване на радиаторите във физкултурния салон

2006-2007 директор Л.Додев

Работа по обзавеждане и оборудване на Ресурсния кабинет в училище с нови компютър и принтер с нови образователни програми. Работа по интегрираното обучение на младите хора с увреждания и специални потребности (в групата са 7 деца). В центъра на образователния процес е детето с неговите заложби, интереси и потребности.

2007-2008 директор Л.Додев

Ефективни стачни действия на учителите. Резултатите на учениците в края на годината бяха много добри и отлични.

Share this:

  • Share
  • Facebook

Сходни публикации:

  1. Георги Петров – Даскала (1896-1988)
  2. Германец написа книга за Китай и САЩ
  3. ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ТИНЕЙДЖЪРИТЕ
  4. КУРБАН ОБЩОСЕЛСКИ на 08 септември

Новини

  • Хотел, обслужваща сграда и гребна база до езерото по велоалеята

    По велоалеята: Инвестиционно предложение за изграждане на „хотел и обслужваща сграда и гребна база“,с. Герман (pancharevo.org) img3A3E_1.pdf (pancharevo.org)

    26.01.2023 10:43
  • Обществено обсъждане в дигитална среда за ПУП на улица

    Заповед за провеждане на обществено обсъждане в дигитална среда на проект на ПУП за улична регулация в местността Терасите (над … прочети повече

    26.01.2023 10:05
  • Списък за дърва за 2023г.

    Желаещите да се запишат за дърва за 2023г. могат да го направят в кметството или на телефон 02/9928154. За момента … прочети повече

    16.01.2023 12:14
  • За фотоволтаици за домакинствата

    Парите за слънчеви панели за домакинствата тръгват на 1 февруари (capital.bg)  (https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/d5358ff6-70f3-49ba-96f1-ce8790300fb2 ) Парите за слънчеви панели за домакинствата тръгват на … прочети повече

    05.01.2023 18:54
  • Щедри коледари

    24.12.2022: Двете групи коледари на Герман не само че обикаляха до късно къщите с добри пожелания, но донесоха дарените им … прочети повече

    29.12.2022 12:04
 
Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use.
To find out more, including how to control cookies, see here: Cookie Policy

Контакт с кметството


    captcha

    Copyright © 2023 SeloGerman.bg - This website is proudly using Multilingual WordPress with WPML