26.05.2020:
Срещата на открито се състоя в присъствието на 3-ма представители на ДГС-София, един от ЮЗДП, един еколог от WWF, кмета на Герман и повече от 50 жители на селото. Кметът монтира микрофон. Времето беше доста студено, но се изваля няколко часа преди това. Срещата протече с голям интерес от младите хора от 19,00 до 20,30ч.
Г-н Пиронков от ДГС говори за целта и количеството сеч в държавната гора на Герман. Че се планира сечта за 10-годишен период. В периода 2009-2018 в лесоустройствения проект е предвиждал стоящата маса (неотсечени дървета) да бъде 8475, от която да се получи лежаща маса (отрязаните вече дървета) 6650, а е отсечено за същия период стояща маса 6401 с лежаща маса – 5489. Предвиденото в горско-стопанския план за 2019-2028 е за стояща маса (неотрязани дървета) 3985, от която да се получи лежаща маса (отрязана) – 3250. Натрупаните подредени фигури от отсечени дървета в гората са задържани през м.май (при вече издадени позволителни за сеч в отдел 538а,ж,к,л,м и започнала сеч в 538а), за да намалее влажността и да не се повреждат пътищата. ДГС предлага възможност на малки групи желаещи да участват в инициативите им: залесяване, маркиране, определяне места за пейки, туристически огнища и изграждането им. За въпроси, изясняване на проблемни ситуации със сечища в горите на Герман, както и за връзка с горските служители, всеки може да пише във фейсбук на „ТП Държавно горско стопанство София„.
Г-н Дунчев от ЮЗДП говори за целта на отглеждане на горите чрез сеч, което осигурява възможност за растене и предпазване от задушаване и загниване на дърветата и постигане на устойчива гора. Във връзка със сертифицирането на предприятието са определени 10% от държавните гори за гори във фаза на старост, т.е. за трайното й запазване. И че има възможност всеки забелязал сеч в гората да провери през телефона си чия собственост е гората, сечта дали е законна, използваните транспортни средства дали са описани правилно и посоката на превоз.
Представителят на екологичната организация WWF подчерта, че в момента ДГС-София е в период на сертифициране и че контролът върху сечта в момента е много сериозен.
Беше отговорено на въпроси като: дали да се спре сечта изобщо; защо се сече в такива големи мащаби в гората на Герман; не се ли компенсира миналогодишно неотсечено количество; кой ще поправя разрушените горски пътища; каква е процедурата на почистване на земеделски имот завзет от гората; защо не се раздават дърва за огрев на местното население в Герман;
- как се установява регламентирана сеч – като се видят информационни табели с вида, интензивността на сеч, позволителното, фирмата-изпълнител и сроковете, като се видят на терен дървета маркирани със сигнален цвят на гръдна височина и в основата на пъна с контролна горска марка и като се види добитата дървесина подредена на обособени фигури, които при тяхното натоварване се маркират окончателно с контролна горска марка;
- как се установява нерегламентирана сеч – като установите местоположение си, горският отдел и подотдел, както и собствеността с помощта на сайт https://gori.uzdp.bg/,
- а в сайта http://new.iag.bg/cgi-bin/PSech_Index.cgi се проверява валидността на позволителното за сеч;
- как се установява законността на транспортираната дървесина – като се въведе регистрационния номер на превозното средство в http://tickets.iag.bg:8080/cgi-bin/index.cgi.
В кметство с.Герман се изготвя списък с желаещи да закупят дърва за огрев за предстоящия сезон 2020-2021 с име, адрес и телефон.
–––––
Отделно, най-важно за жителите на с. Герман може би е да се запознаят с възможностите на публичната он-лайн карта на горите на Югозападното държавни предприятие http://gori.uzdp.bg , чрез която да се осъществява пълен граждански контрол върху горите в с. Герман. Тези възможности включват:
- Директен достъп до информация за всички гори в с. Герман – граници на горските парцели, номер на парцела (подотдела), данни за дървесните видове, възраст, предвидено ползване чрез сечи.
- Директен достъп до информация за типа собственост на всички гори в с. Герман – държавни, общински, частни, манастирски.
- Информация за вековните гори, защитените територии и други територии с важни екологични и рекреационни функции.
- Граници на ловищата в землището на с. Герман.
- Позициониране на терен с мобилен телефон с цел установяване в кой горски парцел или имот се намира гражданина.
- Въз основа информацията за парцела (горския подотдел) лесно се извършва проверка в регистъра на Агенцията по горите за наличието на позволително за сеч (http://new.iag.bg/cgi-bin/PSech_Index.cgi) – т.е. за проверка дали сечта е законна, както и за проверка в регистъра на превозните билети (http://tickets.iag.bg:8080/cgi-bin/index.cgi) кога и какви камиони са превозвали дървесина от сечищата, и дали са законни.
- Пълно обучение за ползване на он-лайн картата има в следното видео: https://youtu.be/jpUqfMmO_6E
–––––
Кметство с.Герман, ДГС-София, ЮДП
ПОКАНА
ЗА РАЗГОВОР НА ОТКРИТО С
-
ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО,
-
ЕКСПЕРТ ПО ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ И
-
СОБСТВЕНИЦИ НА ГОРИ В ГЕРМАН.
На 26 май 2020г. (вторник)
от 19,00 часа
в двора на старото училище в Герман.
ЗАПОВЯДАЙТЕ С ВЪПРОСИТЕ СИ!
СПАЗВАЙТЕ ИЗИСКВАНИЯТА!
–––––
14.05.2020:
По сигнал на Илиян за безразборна сеч в горите на Герман беше направен оглед на място в гората заедно с Александър Дунчев – доктор по горско стопанство и кмета на Герман. Натрупаните отсечени дървета бяха маркирани и се намираха в обявените предварително сечища. Бяха проверени със софтуер на място сечищата и те съответстваха на държавни гори. Много от пътищата бяха с дълбоки коловози, някои пълни с вода.
Имаме и констатациите на инспекторите, направили проверка същият ден 2-3 часа по-рано в протокол 6043620/14.05.2020:
-
Всички подотдели са обозначени на терена с две хоризонтални розови ивици и информационни табели, поставени на видими места до пътищата.
-
Сеч се извежда само в подотдел 538 „а”. Видът на сечта е пробирка с интензивност 15 %. По време на проверката в подотдела работеха три бригади.
-
Сечта се извежда, съгласно утвърдения технологичен план.
-
До временните складове дървесината се извозва с животинска сила – коне.
-
На временните складове в сечището, разположени до съществуващи пътища, са налични повече от 500 пространствени м3 широколистни дърва, подредени на фигури.
-
Не сме констатирали сеч на немаркирани дървета.
-
На отделни места в сечището констатирахме пропуски – висока сеч и наличие на неусвоени дърва от клоните. Направихме забележка на секачите и зам. директора за незабавното им отстраняване и завишаване на контрола.
-
Констатирахме наличие на наклонени и пречупени немаркирани дървета, вследствие на абиотични фактори след маркирането (сняг и вятър).
-
В ниските части от терена, включително и по трасетата на извозните пътища констатирахме наличие на мочури и преовлажнен терен, който възпрепятства извозването на добитата дървесина.
-
По време на проверката започна извозването на дървесина (за първи път от началото на годината).
Въз основа на констатациите са направени следни препоръки:
- Добитата дървесина да се извозва своевременно от сечищата при стриктно спазване на заповед № РД 49 – 90 на МЗХ (за опазването на пътищата при преовлажнени условия) и недопускане на големи складови наличности в сечищата.
- Във връзка с т.1, при необходимост да се потърсят алтернативни трасета по стари тракторни извозни пътища, изградени при предишни сечи (при настоящата проверка констатирахме наличие на такива, без да е необходимо да се правят просеки).
- При освидетелстването на сечището в подотдел 538 „а” да се обърне внимание за изпълнението на констатираните слабости.
- Ръководството на ТП „ДГС София” своевременно да информира местните власти за извършващите се дейности в обект 20111.“
Справка за горите на Герман, изпратена от Ал.Дунчев:
„Всички гори в землището на с. Герман са с обща площ 6484 дка. От тях 4437 дка са държавни и се управляват от ДГС-София – териториални поделение на ЮЗДП/МЗХГ, а останалите 2047 дка са частни и манастирски гори. Съгласно одобрения през 2019 г. нов горскостопански план на ДГС-София за периода 2019-2028 г. в землището на с. Герман в държавни гори се предвиждат сечи на обща площ от 1153 дка, което е 25% от всички държавни гори. Предвиждат се ползване на общ обем за десетилетието от 4001 куб.м (средно по 400 куб.м/година, колкото е било средно и през изминалото десетилетие). Близо половината от този обем (за сега 1918 куб.м) е предвиден за усвояване през 2020 г., което означава че през следващите 8 г. се предвижда да се усвояват не повече от 262 куб.м/година. Това не е толкова лошо, тъй като през следващите години би било много по-спокойно в горите. Прилагам две карти на всички гори в Герман, както и на държавните гори с предвидени сечи до 2028 г.
От началото на 2020 г. до сега са направени 10 курса на дърводобивни камиони (5 курса на 14.05 и 5 курса от 27.02 до 30.03). Това означава, че наблюдаваните коловози са не само от тези 10 курса, но и миналите години и най-вероятно от движението на спортни джипове. Проверка на сечищата е извършена на 13.05 и 14.05 от инспектори на Регионалната дирекция по горите София и на Югозападно държавно предприятие, така че от тях може да се получи информация за законността на дърводобивните дейности към момента.“
Всички хора имат възможност чрез Интернет и специализиран софтуер да проверяват на място собствеността на гората, къде се осъществява сечището. С друг специализиран софтуер може да се проверява всеки камион натоварен с дърва, за да се види къде е натоварен, за къде пътува.
Предоставено от Ал.Дунчев: „Отделно, най-важно за жителите на с. Герман може би е да се запознаят с възможностите на публичната он-лайн карта на горите на Югозападното държавни предприятие http://gori.uzdp.bg , чрез която да се осъществява пълен граждански контрол върху горите в с. Герман. Тези възможности включват:
- Директен достъп до информация за всички гори в с. Герман – граници на горските парцели, номер на парцела (подотдела), данни за дървесните видове, възраст, предвидено ползване чрез сечи.
- Директен достъп до информация за типа собственост на всички гори в с. Герман – държавни, общински, частни, манастирски.
- Информация за вековните гори, защитените територии и други територии с важни екологични и рекреационни функции.
- Граници на ловищата в землището на с. Герман.
- Позициониране на терен с мобилен телефон с цел установяване в кой горски парцел или имот се намира гражданина.
- Въз основа информацията за парцела (горския подотдел) лесно се извършва проверка в регистъра на Агенцията по горите за наличието на позволително за сеч (http://new.iag.bg/cgi-bin/PSech_Index.cgi) – т.е. за проверка дали сечта е законна, както и за проверка в регистъра на превозните билети (http://tickets.iag.bg:8080/cgi-bin/index.cgi) кога и какви камиони са превозвали дървесина от сечищата, и дали са законни.
- Пълно обучение за ползване на он-лайн карата има в следното видео: https://youtu.be/jpUqfMmO_6E
Оставам в готовност за представяне и обсъждане на тази и допълнителна информация, както и за обучение ползването на он-лайн карта за горите на предстоящата среща с жителите на с. Герман.“
Ще има среща на открито с германци за разясняване на дейностите в горите на Герман.